Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

e-Urząd

Zdjęcie Artykułu

Profil zaufany

Chcesz załatwić coś w urzędzie, ale nie masz kiedy? Tak jak zakupy i usługi bankowe wiele spraw publicznych można już załatwić przez internet bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy.
Jakie sprawy?

Można to sprawdzić na stronie internetowej:

ale jest jeden warunek: aby je załatwić musimy posiadać Profil Zaufany.

Co to jest profil zaufany i jak go założyć?

Podpis zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.

Jego założenie nie jest skomplikowane i można to zrobić w domu za pośrednictwem internetu korzystając ze strony internetowej: https://pz.gov.pl lub za pośrednictwem strony internetowej swojego banku.

Decydując się na założenie profilu zaufanego za pośrednictwem strony internetowej: https://pz.gov.pl musimy pamiętać, że aby profil zadziałał, to konieczna będzie wizyta w punkcie potwierdzającym (ZUS, Urząd Skarbowy, Urząd Miejski w Żarowie). Jeżeli tego nie zrobimy w przeciągu 14 dni od założenia profilu, to wniosek wygaśnie, a profil nie zadziała i konieczne będzie powtórzenie procesu od początku.

Dużo łatwiej jest utworzyć profil zaufany za pośrednictwem banku (lista banków przez które można założyć profil publikowana jest tutaj: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp). Profil zadziała od razu, ale jest jeden warunek: musimy posiadać w tym banku swoje konto osobiste. Jeżeli nie mamy konta w którymś z tych banków, to pozostaje tylko pierwszy z opisanych sposobów. Później musimy pamiętać, że za każdym razem gdy będziemy chcieli użyć profilu zaufanego, to będziemy musieli logować się za pośrednictwem banku.

Dla kogo jest ten profil?

Dla każdego, kto ceni sobie czas, lubi załatwiać sprawy on-line bez wychodzenia z domu i bez konieczności pilnowania czasu otwarcia danej placówki.

  1. Złożenie rocznego PIT-u, za pośrednictwem profilu zaufanego jest bardzo proste i nie wymaga wizyty u żadnego księgowego.
    Wystarczy wejść na stronę https://podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego (jeśli profil założyliśmy przez bank, to klikamy na ikonę banku!) i mamy PIT wypełniony przez Urząd Skarbowy.
    Ale podatki to tylko jedna z wielu spraw jakie możemy załatwić. Wniosek o dowód osobisty, Karta dużej rodziny, wysokość składek na ZUS, karta medyczna, liczba punktów karnych… i wiele więcej spraw. Posiadaczy Profilu zaufanego zachęcam do eksploracji i korzystania z usług elektronicznych. To nie tylko oszczędność czasu ale i nerwów… własnych i tych, co po drugiej stronie biurka.
  2. Złożenie wniosku o śwadczenia rodzinne jest proste i wniosek możemy złożyć za pośrednictwem portalu Emp@tia: https://empatia.mpips.gov.pl/
  3. Załatwienie spraw w Urzędzie Miejskim w Żarowie również jest możliwe za pośrednictwem portalu: https://eurzad.um.zarow.pl

gw

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 372

Powrót