Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Żarów jest gminą położoną na Przedgórzu Sudetów Środkowych, w południowej części województwa dolnośląskiego, na północno-wschodnim krańcu powiatu świdnickiego, w odległości 11 km od Świdnicy, 35 km od Wałbrzycha i 50 km od Wrocławia.

Obszar gminy obejmuje powierzchnię 87,98 km2, w tym miasto 6,15 km2.

Według danych na 31 grudnia 2018 roku gminę zamieszkuje 12.347 osób, z których 6.676 osób to mieszkańcy miasta Żarowa, stanowiącego jej administracyjne i gospodarcze centrum. Pozostali mieszkańcy żyją w 17 następujących sołectwach: Bożanów, Buków, Gołaszyce, Imbramowice, Kalno, Kruków, Łażany, Marcinowiczki, Mielęcin, Mikoszowa, Mrowiny, Pożarzysko, Przyłęgów, Pyszczyn, Siedlimowice, Wierzbna, Zastruże.

Teren gminy ma charakter równinny z niewielkimi wzniesieniami (Wzgórza Imbramowickie), będącymi pozostałością starych formacji geologicznych, z których najwyższe - Góra Pyszczyńska, osiąga wysokość 275,6 m npm. W obniżeniach między wzgórzami znajdują się skały młodszej generacji, trzecio- i czwartorzędu. Istotnym elementem środowiska przyrodniczego są przepływające przez teren gminy 2 rzeki - Bystrzyca i Strzegomka (z dopływem Tarnawką).

mapa

Gmina Żarów