Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Wiadomości: Komunikaty

Zdjęcie Artykułu

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii o wystąpieniu grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dzierżoniowie informuje o zdecydowanym pogorszeniu sytuacji epidemiologicznej i wzroście zagrożenia wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8.

W ostatnim okresie wystąpiło na terenie kraju 6 ognisk choroby na fermach drobiu w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i mazowieckim oraz 40 ognisk u drobiu i ponad 500 przypadków u ptaków dzikich w innych krajach.

W związku z powyższym prosimy o przekazywanie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Dzierżoniowie lub właściwego urzędu miasta czy gminy, informacji o stwierdzeniu martwych dzikich ptaków wodnych blaszkodziobych, typu kaczki, gęsi, łabędzie, w szczególności na terenie i w okolicach większych zbiorników wodnych, celem podjęcia właściwych działań i ewentualnego pobrania prób do badań laboratoryjnych.

Powyższa sytuacja wymaga stosowania przez wszystkich hodowców drobiu zasad bioasekuracji zabezpieczających stada przed zakażeniem, a przede wszystkim zabezpieczenia drobiu, paszy i ściółki przed dostępem ptaków dzikich, w szczególności wodnych.

Ponadto na fermach drobiu obowiązuje nakaz wyłożenia mat dezynfekcyjnych przy wejściach i wyjściach z budynku, w których utrzymywany jest drób oraz stosowania odzieży i obuwia ochronnego przez osoby wchodzące do tych budynków.

Dodatkowe informacje można uzyskać oraz dokonać zgłoszenie hodowli drobiu lub utrzymania innych ptaków w Powiatowym Inspektoracie w Dzierżoniowie, ul. Batalionów Chłopskich 7 lub telefonicznie pod nr tel. 748312809 i 748324657.

Wirus ptasiej grypy typu H5N8 nie jest groźny dla człowieka, powoduje jedynie duże straty w hodowli drobiu.

Ikona pdfKomunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 9 grudnia 2020r.,
plik: pdf, Rozmiar: [123.49 KB]

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 113

Powrót