Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Wiadomości - Kultura i oświata

Zdjęcie Artykułu

Symboliczne obchody uroczystości 3 Maja

Pandemia koronawirusa spowodowała, że tegoroczne majowe święta, w tym Święto Konstytucji 3 Maja świętowaliśmy inaczej niż zwykle.

Nie było oficjalnej uroczystości, a jedynie uczestnictwo we mszy św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Wieńce pod Pomnikiem, w imieniu wszystkich mieszkańców złożyli burmistrz Leszek Michalak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Iwona Nieradka.

– Bez mieszkańców i imprez towarzyszących, z udziałem nielicznych delegacji. Tak w tym roku świętowaliśmy Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Jednak pomimo epidemii wszystkim nam zależy, aby pokazać, że jest to ważne święto dla naszej Ojczyzny, że jesteśmy patriotami i służymy krajowi. To również wyraz radości, że możemy żyć w wolnej Polsce – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Z powodu epidemii w uroczystościach nie wzięły udziału poczty sztandarowe, strażacy oraz szkolna młodzież.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Magdalena Pawlik

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 349

Powrót