Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Wiadomości: Ochrona środowiska

Zdjęcie Artykułu

Skorzystaj z dofinansowania w ramach programu „Mój prąd”

Opublikowano: 15-06-2020
„Mój prąd” to rządowy program dopłat do instalacji montażu paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Program jest dofinansowany z budżetu Skarbu Państwa.

Kto może skorzystać z programu?

Program „Mój prąd” obejmuje swym działaniem gospodarstwa domowe, których właściciele dokonają zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Beneficjentami dopłat mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Moc instalacji fotowoltaicznej musi wynosić od 2 do 10 kW. W ramach program można otrzymać dotację, czyli bezzwrotną pomoc finansową do wykorzystania w celu budowy instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie następuje w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Nabór wniosków odbywać się będzie w trybie konkursowym. Termin pierwszego naboru od 30.08.2019r. do 20.12.2019r. został już zakończony. Termin drugiego naboru od 13.01.2020 r. do 18.12.2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

Wnioski należy składać:

  • osobiście w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00
  • można przesłać wniosek listownie lub kurierem na poniższy adres: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ul. Konstruktorska 1 02-673 Warszawa
  • można przesłać wniosek elektronicznie za pośrednictwem zaufanego profilu lub korzystając z e-dowodu wraz z czytnikiem NFC, który podłączony został do komputera.

Wniosek można pobrać na portalu https://www.gov.pl

Wszystkie dokumenty: regulamin konkursu, ogłoszenie o naborze, wnioski o dofinansowanie, zaświadczenia znajdują się do pobrania na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad

Czym jest instalacja fotowoltaiczna i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, które pozyskują energię elektryczną z promieni słonecznych. Najważniejszymi elementami są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachach budynków. Ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane w panelach mają za zadanie zamienić energię słoneczną w elektryczną, w wyniku czego powstaje prąd stały. Następnie prąd trafia do inwertera solarnego, tzw. falownika, który przekształci prąd stały w prąd zmienny – taki, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Do zabezpieczenia instalacji potrzebne są urządzenia przeciwnapięciowe, które zapobiegać będą ewentualnym przepięciom i wyładowaniom elektrycznym.

W celu zaczerpnięcia dodatkowych informacji w związku z II edycją programu „Mój Prąd” dla wnioskodawców został przygotowany specjalny serwis internetowy: https://mojprad.gov.pl/

Oprac. Magdalena Pawlik

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 712

Powrót