Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Wiadomości: Ochrona środowiska

Zdjęcie Artykułu

Szkoły też oszczędzają wodę. Zainstalowaliśmy zbiorniki na wodę deszczową w szkołach

Opublikowano: 16-07-2020
Kolejne zbiorniki na wodę deszczową zostały zainstalowane na terenie gminy Żarów. Nowe zbiorniki na deszczówkę stanęły również przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie oraz Bajkowym Przedszkolu w Żarowie.

Może nie wyglądają zbyt estetyczne, ale mają bardzo ważny cel – gromadzenie wody opadowej. Woda będzie wykorzystywana do podlewania posadzonych drzew i roślin rosnących na terenach naszych szkolnych placówek.

– Zakupiliśmy kolejne zbiorniki na deszczówkę i zainstalowaliśmy przy żarowskich placówkach oświatowych. Nie są to pierwsze zbiorniki na wodę opadową w naszym mieście, w ostatnim czasie zainstalowaliśmy także 3 zbiorniki na wodę o pojemności 1000 litrów każdy przy budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie. Zgromadzoną wodę wykorzystamy do podlewania posadzonych drzew i roślin rosnących na terenach naszych placówek. A uczniowie będą mogli nią podlewać rośliny i uczyć się jak i dlaczego należy oszczędzać wodę – mówi zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Żarów, aby zaopatrzyli się w zbiorniki lub beczki, w których będą mogli gromadzić wody opadowe. Pozwoli to na racjonalne gospodarowanie wody pitnej, która jest niezbędna do codziennego życia. Zalet wykorzystywania deszczówki jest wiele. To zmniejszenie ryzyka powodzi, podtopień i suszy, poprawa lokalnego mikroklimatu, ograniczenie zużycia wody pitnej czy chociażby niższe rachunki.

Przypominamy, że Ministerstwo Klimatu oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły nabór wniosków w ramach programu „Moja woda”. 1 lipca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja woda”. W ramach programu każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów.

Magdalena Pawlik

 

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 142

Powrót