Wiadomości: Ochrona środowiska

Zatrute zwierzęta?

Opublikowano: 08-04-2020
Koło Łowieckie „Jarząbek” poinformowało Urząd Miejski w Żarowie, że na terenie łowiska, w okolicy wsi Buków i Borzygniew znaleziono wiele padłych dzików i innych zwierząt.

– O całym zdarzeniu poinformowaliśmy Powiatowego Lekarza Weterynarii, który zadecydował o pobraniu próbek do analizy. Badania nie wykazały występowania ASF u padłych dzików. To oznacza, że do środowiska dostała się toksyczna substancja, która w wyniku spożycia powoduje upadki dzików i saren jak również zwierząt padlinożernych żerujących na martwych zwierzętach. W tej sytuacji występuje również zagrożenie dla zdrowia ludzi w przypadku odstrzelenia zatrutej zwierzyny, a następnie jej spożycia – informuje Marcin Hołowko Prezes Koła Łowieckiego „Jarząbek”.

W trakcie poszukiwań źródła substancji toksycznej znaleziono w lesie odpady gospodarskie, wśród których może znajdować się trucizna, która doprowadziła do śmierci zwierząt.