Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Spis Powszechny 2021

Zdjęcie Artykułu

Nie spisałeś się? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza

Nie spisałeś się samodzielnie przez Internet lub telefonicznie na infolinii spisowej? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza, ponieważ udział w spisie jest obowiązkowy.

Rachmistrz może zadzwonić do Ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Zgodnie z ustawą nie możesz odmówić mu przekazania danych. Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny. Abyś miał pewność, że rozmawiasz z rachmistrzem, koniecznie zweryfikuj jego tożsamość, można to zrobić na dwa sposoby:

1. Wpisując imię i nazwisko rachmistrza oraz 3 wskazane znaki z identyfikatora na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

2. Kontaktując się z infolinią spisową 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję.

Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności. GUS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim, bezpieczny udział w spisie.

#GUS #BezpiecznySpis #DzwoniRachmistrz Polska Policja

 

 

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 25

Powrót