Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Wiadomości: Sport, turystyka, wypoczynek

Zdjęcie Artykułu

Bieg Tropem Wilczym w Żarowie

Opublikowano: 02-03-2020
Po raz trzeci Żarowianie przyłączyli się do ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tradycyjnie mieszkańcy, wśród których były całe rodziny, spotkali się w Parku Miejskim, aby wspólnie pokonać symboliczny dystans 1963 metrów, co jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Przed startem rozgrzewkę dla wszystkich uczestników poprowadziły Zuzanna Urbanik oraz Ewelina Blusiewicz.

Biegaczom rozdano pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medale z rąk burmistrza Leszka Michalaka, Tomasza Pietrzyka dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu oraz Anny Suchodolskiej zastępcy dyrektora GCKiS w Żarowie, otrzymali wszyscy uczestnicy wydarzenia. Najbardziej dumni z medali byli najmłodsi biegacze, którym towarzyszyli uśmiechnięci rodzice i dziadkowie.

– Dziękujemy wszystkim biegaczom za udział w tym symbolicznym wydarzeniu. Dzisiejszy bieg zgromadził wielu amatorów aktywności fizycznej i bardzo nas cieszy tak duża frekwencja. Nie liczy się rywalizacja, a jedynie oddanie pamięci polskim bohaterom – mówił podczas otwarcia imprezy burmistrz Leszek Michalak.

Imprezie towarzyszyła wystawa „Żołnierze Wyklęci 1944-1963”, którą przygotowała Żarowska Izba Historyczna oraz Muzeum Sprzętu Militarnego Strzegom.

Na wszystkich biegaczy czekała ciepła herbatka i słodka przekąska. Wśród biegaczy rozlosowano także nagrody. Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Ideą projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej.

Magdalena Pawlik

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 599

Powrót