Dzisiaj jest: r. , imieniny:

Akceptuje Regulamin Newslettera

Urząd Miejski w Żarowie

Zdjęcie Artykułu

Zdjęcie do dowodu osobistego bez wychodzenia z domu

Trwająca pandemia COVID-19 spowodowała, że niemalże wszystkie urzędy wprowadziły środki bezpieczeństwa m.in. polegające na zmniejszeniu liczby obsługiwanych interesantów.

To spowodowało drastyczne zmniejszenie liczby wydawanych dowodów w stosunku do zeszłego roku (o ponad 50%), co może stwarzać problemy w obrocie prawnym.

Nieczynnych było również wiele zakładów fotograficznych, w których wykonywano zdjęcia zgodnie z ustawowymi wymogami.

Interesanci zaczęli przysyłać samodzielnie wykonywane zdjęcia robione telefonami lub prostymi aparatami fotograficznymi Część zdjęć nie spełniała wymogów stawianych przez Ministerstwo. Wielu z interesantów musiało nadsyłać zdjęcia ponownie, a niektórzy zrezygnowali z wyrobienia nowego dowodu osobistego.

zdjęcie do dowodu osobistegoW wyniku rozmów z Ministerstwem Cyfryzacji stworzone zostało narzędzie umożliwiające rozwiązanie problemów w zakresie składania wniosków o dowód osobisty. Powstał „Kreator zdjęć biometrycznych” – aplikacja, z której można skorzystać poprzez stronę internetową: https://photoaid.com/pl/zdjecie-do-dowodu.

Powstała również aplikacja na smartfony (z systemem Android oraz iOS), które można pobrać z AppStore oraz sklepu Play.

Kreator umożliwia wykonanie zdjęcia biometrycznego do dowodu osobistego w postaci cyfrowej, przy pomocy telefonu komórkowego, bez potrzeby udawania się do fotografa.

Ministerstwo Cyfryzacji od 2016 r. umożliwiło składanie wniosków o wydanie dowodu osobistego przez Internet za pośrednictwem platformy gov.pl. Realnym i istotnym kłopotem w skorzystaniu z tej usługi jest uzyskanie przez wnioskujących poprawnego zdjęcia biometrycznego, które spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kreator zdjęć do dowodu rozwiązuje ten problem.

Dzięki bezpłatnemu kreatorowi zdjęć można wykonać zdjęcie do dowodu szybko i bez wychodzenia z domu. Wystarczy ustawić się do zdjęcia zgodnie z instrukcją, która znajduje się na stronie, a kreator wykona resztę pracy tzn. wykadruje zdjęcie, zapisze je w odpowiednim formacie pliku oraz ujednolici tło.

Takie zdjęcie obywatel może użyć jako załącznik do wniosku o wydanie dowodu na stronie gov.pl – „uzyskaj dowód osobisty”, dzięki czemu zmniejszy się jego kontakt z Urzędem. Wizyta obywatela sprowadzi się wyłącznie do osobistego odbioru dowodu w Urzędzie.

Dodatkową zaletą aplikacji jest to, że można za jej pomocą wykonać również zdjęcia do takich dokumentów jak: paszport, prawo jazdy, legitymacja.


 

Elementy graficzne pochodzą ze strony https://photoaid.com/pl

Autor: Gmina Żarów

Liczba wyświetleń: 741

Powrót